قطعات و تجهیزات جانبیلپ تاپ و کامپیوتر

سن استوریج (SAN Storage) چیست؟

سن استوریج (SAN Storage) چیست؟
سن استوریج (SAN Storage) چیست؟ یا SAN Storage مخفف عبارت Storage Area Network و به معنای شبکه ذخیره سازی اختصاصی و پر سرعت می باشد که اطلاعات را به صورت Block-level بین سرورها و دستگاه های ذخیره‌ساز منتقل می‌کند. در ادامه به بررسی مفهوم سن استوریج، کارایی و مزایای آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

SAN Storage چیست؟

سن استوریج یک شبکه ذخیره سازی تخصصی و پر سرعت می باشد و به طور معمول از هاست ها، سوئیچ ها، دستگاه ها و عناصر ذخیره سازی تشکیل شده است. این دستگاه ها و عناصر با کمک انواع توپولوژی ها، پروتکل ها و فناوری ها به یکدیگر متصل هستند. این امکان وجود دارد که SAN شامل چندین سایت باشد. در واقع SAN  یا Storage Area Network شبکه ای از دستگاه های ذخیره سازی می باشد که با استفاده از چندین سرور یا کامپیوتر قابل دسترسی بوده و می تواند فضای ذخیره سازی مشترکی را فراهم کند.

هر یک از کامپیوترهای موجود در شبکه قادر هستند به حافظه موجود در SAN دسترسی داشته باشند. به عبارت دیگر Storage Area Network به شبکه ذخیره سازی اطلاعات با سرعت بالا گفته می شود که به ابزارهای سخت افزاری یا مجازی متصل است.

SAN Storage

 

خرید سرور اچ پی
خرید سرور hp
خرید سرور hp dl360 g9
فروش سرور hp
خرید سرور hp dl360 g8
خرید سرور hp dl380 g9
خرید سرور hp dl380 g8
خرید سرور محاسباتی
قیمت سرور hp dl380 g9
فروش سرور dl380
خرید سرور رکمونت
خرید سرور و تجهیزات شبکه
قیمت سرور ویپ
خرید دستگاه سرور
خرید سرور ایستاده
سرور استوک
سرور حسابداری
سرور رندر
cpu سرور
سرور اچ پی
سرور g9
اچ پی سرور
قیمتسرور
سرور g10
سرور g8
سرور dl380
سرورهای hp
سرور اچ پی ای
سرورhpe
سرور های اچ پی

 استوریج DAS چیست؟

کاربرد سن استوریج

  • بهبود دسترسی به برنامه مانند مسیرهای متعدد داده
  • افزایش عملکرد برنامه
  • افزایش استفاده و اثربخشی ذخیره سازی
  • بهبود امنیت داده ها و حفاظت از آن ها

مزایای SAN Storage

نحوه ذخیره سازی اطلاعات در این شبکه ها به صورت Block Level می باشد. با استفاده از نرم افزارهای موجود روی سرور می توان به این اطلاعات دسترسی پیدا کرد. دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات SAN می توانند شامل Tape Library هم باشند اما عمدتا از هارددیسک های سخت افزاری تشکیل می شوند که در کنار هم قرار می گیرند و در قالب RAID در SAN به فعالیت می پردازند.

 در واقع SAN موجب می شود که وابستگی دستگاه ذخیره سازی اطلاعات به سرورها از میان برود و می تواند به صورت مجزا در شبکه کار کند. امکان دسترسی به این منابع ذخیره سازی توسط کلیه نرم افزارهای موجود روی هر یک از سرورها در شبکه وجود دارد. شما می توانید با اضافه کردن یک هارد دیسک به دستگاه SAN منابع خود را افزایش دهید و نیازی به اضافه کردن سرور جدید در شبکه به منظور افزایش منابع ندارید.

سرعت بسیار بالا از مزایا و قابلیت های مهم SAN Storage به شمار می رود. انتقال اطلاعات در این روش با استفاده از کانال فیبر نوری انجام می شود که سرعت ذخیره سازی اطلاعات را به صورت قابل توجهی بهبود می بخشد.

از سایر مزایای سن استوریج می توان به سهولت انتقال اطلاعات از یک SAN به دیگری اشاره کرد. امروزه بیشتر شرکت های بزرگ از SAN Storage استفاده می کنند، به این دلیل که بین اطلاعات و سرور اصلی وابستگی وجود ندارد.

استفاده از این فناوری موجب شده است که نیاز به استخدام نیروی جدید به منظور انجام کارهای مدیریتی سرور نیز از بین برود. با استفاده از سن استوریج می توان سرورها را به وسیله هارددیسک بوت کرد و زمان بوت کردن سیستم را کاهش داد و سرورها را به آسانی جایگزین نمود. افزایش قابلیت دسترسی دستگاه های ذخیره سازی به سرورها از سایر مزایای SAN Storage می باشد.

آسان کردن وظایف مدیریتی شبکه

تجهیزات سن استوریج هم چنین می توانند وظایف مدیریتی شبکه را آسان تر کنند. این تجهیزات می توانند در انجام کارهای بکاپ گیری و پیاده سازی  Disaster Recovery بسیار کارآمد باشند. انتقال اطلاعات از هارددیسک های یک SAN به SAN دیگر به راحتی امکان پذیر است و نیازی به ارتباط با سرور اصلی نیست. در واقع عدم وابستگی اطلاعات به سرور اصلی موجب می شود تا فرآیند بکاپ گیری به صورت قابل توجهی کارا باشد.

برخی از SAN ها از تکنولوژی های شبکه ای استفاده می کنند که موجب می شود تا SAN در فواصل طولانی قادر به سرویس دهی باشند. تکنولوژی Fibre Channel یکی از این تکنولوژی ها است.

تلفن های شرکت دوبرکا 09195738079 – 91326574-021 – 91326594-021 در تماس باشید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا