دوربین مداربستهسیستم‌های امنیتی و حفاظتی

زوم اپتیکال دوربین مداربسته چیست؟

زوم اپتیکال دوربین مداربسته چیست؟

پیشرفت تکنولوژی و هم چنین نیاز به امنیت بیشتر موجب شده است که افراد زیادی به استفاده از دوربین های مداربسته روی آورند. به طوری که اکثر محیط های مسکونی، اداری، تجاری و … مجهز به سیستم مداربسته هستند. اما در برخی از اماکن نمی توان دوربین مداربسته را در هر نقطه ای نصب کرد. به همین دلیل در این محیط ها دید محدودتری نسبت به محیط در اختیار کاربر قرار می گیرد به طوری که کاربر نمی تواند تصاویر نقاط دورتر از محل نصب دوربین مداربسته را در اختیار داشته باشد.

البته شرکت های تولید کننده برای این مشکل نیز راه کاری ارائه داده اند تا کاربران بتوانند با استفاده از آن در صورت مشاهده یک رفتار غیر عادی یا موارد مشابه، روی سوژه مورد نظر در تصاویر زنده زوم کنند. این قابلیت زوم اپتیکال دوربین مداربسته (Optical Zoom) نام دارد.

قبل از این که به صورت مفصل درباره زوم اپتیکال صحبت کنیم، تعریف مختصری از کلمه زوم ارائه می دهیم.

زوم چیست؟

زوم یک شی یا یک ابزار فیزیکی نیست، نوعی اصطلاح است که نشان می دهد که لنز دوربین تا چه حد می تواند یک جسم را در مسیر دوردست به صورت بزرگ نشان دهد. به عبارت دیگر زوم به نسبت بین کوتاهترین و طولانی ترین فاصله کانونی یک لنز گفته می شود.

زوم اپتیکال دوربین مداربسته چیست؟

همان طور که گفته شد، کلمه زوم به معنی بزرگنمایی می باشد و عملیات بزرگنمایی به وسبله لنز دوربین مداربسته انجام می شود. این کار توسط جابه جا شدن عدسی های لنز و تغییر فاصله کانونی انجام می گیرد. دوربین های مداربسته دارای دو نوع زوم مختلف هستند که شامل زوم اپتیکال و زوم دیجیتال می باشد.

  • زوم اپتیکال دوربین مداربسته

زوم اپتیکال به زومی گفته می شود که در دوربین های استاندارد عکاسی وجود دارد و از طریق تغییر در فاصله کانونی لنز انجام می شود. در واقع شما با استفاده از زوم اپتیکال می توانید جزییات بیشتری را در تصویر مشاهده کنید. توجه داشته باشید که زوم اپتیکال موجب کاهش کیفیت تصاویر نمی شود و این یکی از مشخصه های مهم دوربین های مداربسته با قابلیت زوم اپتیکال می باشد.

زوم دوربین در چالش با نورپردازی

یکی از چالش های دوربین مداربسته فیلم برداری و زوم در مقال انواع نورپردازی و روشنایی می باشد، این زوم اپتیکال یکی از تکنولوژی های جدید در برابر فیلیکر لامپ ها و لوازمی که برای نورپرداری نمای ساختمان صورت می گیرد می باشد، این محصولاتت  به خوبی می تواند از چراغ های لاینر و چراغ خطی و نور خطی سقفی که در محیط ها به کار میرود زوم کند.

  • زوم دیجیتال دوربین مداربسته

زوم دیجیتال یک بزرگنمایی غیر واقعی بوده و به وسیله تغییر در فاصله کانونی لنز انجام نمی شود بلکه به صورت نرم افزاری در دوربین انجام می گیرد. به عبارت ساده تر، عملکرد زوم دیجیتال مشابه نرم افزار فتوشاپ می باشد. همان طور که زوم کردن روی تصویر در داخل فتوشاپ موجب کاهش کیفیت تصویر می شود، با استفاده از زوم دیجیتال نیز کیفیت تصاویر کاهش می یابد.

تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال

میزان بزرگنمایی لنز با حرف X نشان داده می شود . هر چه دامنه فاصله کانونی لنز بیشتر باشد، میزان بزرگنمایی لنز نیز بیشتر می شود.

به عنوان مثال لنز دوربین مداربسته ای که دارای زوم اپتیکال 12X می باشد بسیار قوی تر از لنز دوربینی است که از زوم اپتیکال 6X بهره می برد.

زوم اپتیکال می تواند با چرخاندن لنز دوربین، تصاویر را ثبت کند. به عنوان مثال زمانی که می گوییم زوم اپتیکال دوربین مداربسته برابر 5X می باشد، به این معنی است که دوربین مداربسته می تواند تصاویر را تا 5 برابر بزرگ تر نشان دهد یا به عبارتی 5 برابر تصاویر قدرت زوم دارد. زوم اپتیکال بر خلاف زوم دیجیتال به صورت سخت افزاری بوده و در درون دوربین مداربسته وجود دارد.

انواع زوم اپتیکال دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته ای که از قابلیت زوم اپتیکال بهره می برند، به طور کلی در سه دسته قرار می گیرند که به عبارت زیر می باشند:

  1. زوم اپتیکال دستی
  2. زوم اپتیکال موتورایز (motorized)
  3. زوم اپتیکال گردان PTZ

زوم اپتیکال به صورت دستی

سطح زوم و زاویه دید دوربین های مداربسته با زوم اپتیکال دستی بایستی قبل از نصب به صورت دستی تنظیم شود. البته دسترسی و استفاده از دوربین هایی که دارای قابلیت زوم به صورت دستی هستند، نسبت به سایر دوربین های مداربسته دشوارتر و پیچیده تر است.

زوم اپتیکال موتورایز (Motorized)

دوربین هایی که از قابلیت زوم اپتیکال موتورایز بهره می برند دارای یک موتور الکتریکی برای تنطیم فاصله کانونی می باشند. در واقع لنز این دوربین ها را می توان به وسیله برنامه های دوربین تنظیم کرد که این مورد مهم ترین مزیت دوربین هایی است که دارای زوم اپتیکال موتورایز هستند. با استفاده از نرم افزار دوربین مداربسته می توان این قابلیت را تنظیم نمود، از این رو استفاده از آن بسیار راحت تر است. 

زوم اپتیکال گردان PTZ

دوربین های مداربسته با زوم اپتیکال گردان به راحتی امکان مشاهده تمام زوایا را برای کاربر فراهم می کنند، به همین دلیل می توانند بهترین انتخاب باشند. هم چنین استفاده از این نوع زوم آسان است. دوربین هایی که از زوم اپتیکال گردان بهره می برند به آسانی حرکت کرده و بزرگ نمایی را در اختیار کاربر قرار می دهند.

تفاوت زوم دیجیتال و زوم اپتیکال

زوم دیجیتال و زوم اپتیکال

گاهی اوقات ممکن است برای بزرگنمایی تصاویری که از قبل ذخیره شده اند از زوم دیجیتال استفاده کنید. در حالی که زوم اپتیکال تنها برای بزرگنمایی تصاویر زنده می باشد.

زوم اپتیکال دوربین مداربسته نیز در دوربین هایی وجود دارد که دارای لنز متغیر یا وریفوکال هستند. بنابراین اگر زوم دوربین مداربسته برای شما مهم است بایستی دوربین هایی را خریداری نمایید که از زوم وریفوکال بهره می برند. زوم دوربین وریفوکال به صورت رایج بین 2.8-12، 3.5-9 و 5-50 می باشد.

بیشتر بخوانید: انواع دوربین مداربسته و کاربرد آن ها

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا