لپ تاپ و کامپیوترتجهیزات شبکه و دیتاسنتر

ماژول SFP چیست؟

ماژول SFP چیست و چه کاربردی دارد ؟ 

SFP مخفف عبارت Small Form-Factor Pluggable می باشد. این ماژول وظیفه ی تبدیل سیگنال دیجیتال به سیگنال های نوری را بر عهده دارد. کاربرد های این ماژول متعدد می باشد. در واقع مهم ترین کاربرد ماژول SFP، انتقال داده ها است. این ماژول دارای قابلیت جابجایی آسان می باشد و استفاده از آن موجب یهره‌مندی از سرعت بیشتر نسبت به دیگر ارتباطات کابلی در شبکه می شود. نام دیگر این ماژول را Mini GBIC بیان می کنند که یک نوع Transceiver قدیمی می باشد. تفاوت اساسی و مهم SFP و GBIC در اندازه های آن ها است و در کیفیت و سرعت عملکرد یکسانی دارند.

کاربرد ماژول SFP

دسته تجهیزات Transceiver دسته ای است که ماژول SFP در آن قرار دارد. این دسته از تجهیزات اکثرا در تقویت سیگنال کاربرد دارند. تجهیزات Transceiver وسیله ای  برای Transmit کردن و Receive کردن سیگنال ها می باشد. به صورت تقریبی اگر بخواهیم بگوییم ، همه ی دستگاه های الکترونیکی که کاربرد آن ها برقراری ارتباط می باشد از تجهیزات Transceiver بهره می گیرند.

بیشترین کاربرد SFP Transceiver ها در دنیای امروزی در شبکه های زیر ساخت و هم‌چنین انتقال داده ها می باشد. از جمله تجهیزاتی که از این ماژول بهره می گیرند ، سوئیچ ها و روتر ها هستند. استفاده از این ماژول در دنیای امروزی کاملا گسترده شده است و بسیاری از تجهیزات با این نام برای تقویت سیگنال ها به بازار عرضه شده اند.

کاربر با استفاده از این ماژول می تواند داده ها و اطلاعات خود را با بهترین کیفیت و بیشترین سرعت انتقال دهد. ماژول SFP با بهره گیری از سرعت نور به انجام فعالیت می‌پردازد و از آن جایی که سرعت نور خیلی بیشتر از سرعت برق و وایرلس می باشد ،استفاده از این ماژول موجب ایجاد سرعت بالا و هم‌چنین بهبود کار ها می شود. این ماژول موجب فراهم کردن کیفیت مطلوب از ارتباطات شبکه و زیر‌ساخت ها می شود و استفاده از آن بسیار مقرون به صرفه می باشد.

لازم به ذکر است که این ماژول در تلفن های همراه ، رادیو های دوطرفه و تجهیزات بی سیم (وایرلس) و بسیاری از تجهیزات که نیازمند تقویت سیگنال هستند ،  بیشترین و مهم ترین کاربرد را دارد. از کاربرد های مهم دیگر این ماژول می توان به انتقال داده و شبکه های زیرساخت اشاره کرد و از آن در لینک های دستگاه هایی همانند سوئیچ شبکه و روتر بهره می گیرند.

برای خرید انواع ماژول SFP سیسکو از شرکت دوبرکا کلیک نمایید. 

ماژول SFP

ماژول های SFP و SFP+ چه تفاوتی دارند؟

ماژول های SFP+ را می توان نوع پیشرفته و ارتقاء یافته‌ی ماژول اس اف پی نامید. ماژول های معمولی فقط تا ۴٫۲۵ Gbps را پشتیبانی می نمایند اما ماژول SFP+ تا سرعت سرعت 16Gbps را پشتیبانی می کند. امروزه شرکت ها و کاربرانی که نیازمند سرعت بالایی هستند از نوع پیشرفته این ماژول ها یعنی ماژول SFP+ بهره می گیرند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا