قطعات و تجهیزات جانبی

راهنمای خرید ssd سرور

هارد SSD چیست

پیش از ظهور این نسل از حافظه ها ، تنها مواردی که به کاربران عرضه می شد، حافظه های HDD بودند که تنها گزینه در بازار مصرفی به شمار می رفتند اما در کنار پیشرفت تکنولوژی، این اس اس دی ها بودند که به عنوان انتخابی برای سرور های پیچیده تر به شمار می رفتند.
این نسل از حافظه ها به عنوان به روز ترین سری حافظه در بازار مصرفی به شمار می روند که چند سال اخیر مورد استفاده مصرف کنندگان قرار گرفته و به جهت ذخیره سازی اطلاعات در سازمان های مختلف به کار گرفته می شوند.
یک از تفاوت های بارز این هارد در مقایسه با سایر حافظه های دیگر در عدم چرخان بودن دیسک بوده و سرعت بالایی در خواندن اطلاعات داشته و بدون نیاز به نیرویی چون نیروی برق، قادر بر ذخیره داده ها بر روی خود هستند.
در واقع Solid State Drive یا مختصرا SSD، یک درایو حالت جامد است که هیچ قطعه متحرکی نداشته و از حافظه فلشی که مبتنی بر NAND است استفاده می کند و در واقع می توان گفت مانند یک فلش USB بزرگ و پیچیده عمل می کند و به این واسطه تمامی اطلاعات را در میکروچیپ ها ذخیره می کند.
این هارد با داشتن تکنولوژی به نسبت نوین تر، حافظه ای پایدار وغیر فرار را شامل می شود که در صورت خاموش شدن سرور و یا قطع ناخواسته جریان برق، اطلاعات به همان صورت قبلی باقی مانده و داده های ذخیره بر روی آن، حذف نمی شوند.
این هارد شامل یک کنترلر بوده که به عنوان پردازنده ای بر روی آن تعبیه شده و از آن جایی که هیچ بازوی مکانیکی به جهت خواندن و نوشتن اطلاعات در هارد SSD استفاده نمی شود، این کنترلر وظیفه خواندن و انجام عملیات بر روی داده ها را بر عهده می گیرد.

راهنمای خرید ssd سرور

فرم فکتور و انواع SSD های سرور

هارد SSD سرور از لحاظ اندازه به انواع

SFF (2.5 اینچی) / LFF ( 3.5 اینچی) / M.2 / M.2 Enablement Kits / Mezzanine / Add – in cards
و از لحاظ حجم کاری به انوع read intensive / mixed use / write intensive تقسیم بندی می شود.
اکثر اوقات از حافظه های اس اس دی فرم فکتور 2.5 اینچی در لپ تاپ ها و کامپیوتر ها استفاده می شود و کمک شایانی به کم کردن کابل های رابط اتصال می کنند و از جمله هارد هایی محسوب می شوند که طراحی ساده ای دارند و در عین حال یک عملکرد فوق العاده در اختیار کاربران قرار می دهند.
نوع دیگر این هارد ها، اس اس دی های فرم فکتور Msata هستند که از لحاظ اندازه، چیزی حدود یک هشتم اس اس دی هی 2.5 اینچی بوده و در اکثر اوقات به عنوان هارد ثانویه در لپ تاپ یا کامپیوتر، تبلت ها و اولترا بوک ها و در کل سیستم های دسکتاپ به کار گرفته می شوند.
و در نهایت هارد های اس اس دی فرم فکتور m.2 که کاربرد آن ها به عنوان حافظه اصلی تبلت ها و اولترا بوک ها و یا حافظه ثانویه بوده و کوچک ترین فرم فکتور این حافظه به شمار می روند.

دلایل استفاده از SSD در سرور

از جمله مزایای حائز اهمیت این محصول، انرژی مصرفی آن است و از آن جایی که استفاده آن چیزی حدود 2 الی 3 وات است که در مقایسه با 6 تا 7 وات مصرف هارد HDD بسیار کمتر بوده و موجب بیش از 30 دقیقه صرفه جویی در مصرف می شود.
نکته دیگر این محصول آن است که زمان بوت شدن سیستم عامل در هارد SSD چیزی حدود 10 الی 13 ثانیه تخمین می خورد که در مقایسه با هارد HDD که به طور میانگین به 30 الی 40 ثانیه زمان برای بوت شدن احتیاج دارد، بسیار کمتر است؛ همین مصرف برق کمتر موجب می شود که گرمای تولید شده توسط این هارد به حداقل مقدار ممکن برسد.
از آن جایی که این محصول هیچ قطعه متحرکی ندارد، به دنبال آن نیز سر و صداهایی مثل کلیک کردن و یا چرخش پلاتر ها به گوش نمی رسد و نیز با نداشتن قطعه متحرک، لرزشی که چرخش پلاتر ها ایجاد می کنند را ندارد.
همچنین سرعت نوشتن و کپی کردن فایل در آن چیزی حدود 200 مگابایت در ثانیه تا 550 مگابایت در ثانیه بوده و حتی سرعت باز کردن فایل در آن ها نیز حدود 30 درصد سریع تر از سایر هارد های دیگر بوده و در برخی از مدل های آن از رمز گذاری FDE پشتیبانی می شود.
برای یکی دیگر از مزایای این هارد می توان به این نکته اشاره کرد که هارد های SSD تحت تاثیر هیچ میدان مغناطیسی قرار نمی گیرند و به همین دلیل اطلاعاتی از آن ها پاک نمی شود و نیز حتی اگر فایلی را حذف کنیم و یا کل حافظه هارد SSD مورد فرمت قرار گیرد، ممکن است بتوان برخی از فایل ها را بازگردانی کرد.

بیشتر بخوانید : هارد سرور چیست ؟

البته در کنار تمامی مزایایی که این حافظه در اختیار ما قرار می دهد، معایبی را نیز شامل می شود که بیان آن ها به تصمیم گیری بهتر کمک خواهد کرد؛ به طور مثال یکی از معایبی که مورد توجه اکثر مصرف کنندگان قرار می گیرد، قیمت نسبتا گران تر آن و نیز ظرفیت کمتر در مقایسه با سایر هارد هاست، به گونه ای که برای نوت بوک ها ظرفیتی حدود یک ترابایت را ارائه می دهد و برای دسکتاپ ها ظرفیت بیشتر از 4 ترابایت ندارد و این در مقایسه با 4 ترابایت ظرفیت برای نوت بوک ها و 10 ترابایت ظرفیت برای دسکتاپ ها که یک عدد هارد HDD می تواند ارائه دهد کمی نا چیز است.
در کل سرعت خرابی آن 2 میلیون ساعت است در حالی که سرعت خرابی یک هارد HDD تقریبا 1.5 میلیون ساعت تخمین خورده است و چون هارد های SSD از الکترومغناطیس برخوردار هستند، به همین واسطه به هر نوع نوسان برقی حساس بوده و زودتر در معرض خرابی قرار می گیرند و خراب شدن آن ها هزینه های جانبی بیشتری به دنبال خواهد داشت.

راهنمای خرید ssd برای سرور

اس اس دی سرور دارای چه ظرفیت هایی هستند

حافظه های اس اس دی ظرفیت های متغیری را در اختیار ما قرار می دهند و این مقدار می تواند چیزی معادل 128 گیگابایت تا 100 ترابایت باشد که در واقع بسته به نوع فعالیتی که داریم می توانیم از انواع آن در سیستم خود استفاده کنیم.
بسته به نوع پروژه و نیز مقدار داده ها و فایل های سیستم خود باید از میان تنوع زیادی که هارد اس اس دی در اختیار ما قرار می دهد ظرفیتی که پاسخ گوی نیازمان باشد را تهیه کنیم.
در کل امروزه میزان مصرف داده ها به مراتب افزایش یافته و همین موضوع موجب بالا رفتن میزان تقاضای ذخیره سازی از سمت کاربران و کسب و کار ها شده و اکثر سازمان ها به افزایش ظرفیت حافظه های ذخیره سازی خود پرداخته اند چرا که افزایش ظرفیت نه تنها موجب داشتن فضای کافی برای اطلاعات سرور می شود، بلکه به بهبود عملکرد و بالا بردن کارایی و نیز انعطاف پذیری سرور ها هم می انجامد.
به طور مثال اگر خواندن و نوشتن و هم چنین محاسبه و پردازش های سنگین و پیچیده داده و اطلاعات در سیستم به صورت همیشگی و روزانه در حال انجام هستند، هوشمندانه ترین اقدام این است که برای سرور خود هزینه کرده و ظرفیت بیشتری را تهیه کنیم تا بتوانیم از حداکثر سرعتی که یک هارد اس اس دی قادر است در اختیار مان قرار دهد، استفاده کنیم.

بیشتر بخوانید : راهنمای خرید هارد برای سرور

در هنگام خرید SSD باید به چه نکاتی دقت کرد

از جمله گزینه های مهمی که به هنگام تهیه یک هارد سرور SSD باید به آن توجه کنیم سرعت حقیقی یک هارد است که اطلاعات و گزارش های آن در سایر پایگاه های اینترنتی موجود است.
هم چنین باید توجه کنیم که هارد SSD از قابلیت عیب یابی ECC برخوردار است و می تواند مشکلات عمومی را تشخیص دهد و آن هارا رفع کند یا خیر.
نکته دیگر مهم در خرید هارد SDD آن است که سلول های ذخیر سازی اطلاعات در هارد از نوع چند لایه ای MLC است یا سلول های تک لایه ای SLC، چرا که مدل چند لایه ای اطلاعات بیشتری را ذخیره می کند و به دنبال آن نیز گران تر است.
در کل امکانات، اندازه و مدل و مقدار ظرفیت هارد در کنار نوع هارد و سرور سازگار با آن، همگی بر قیمت نهایی محصول تاثیر گذارند و اکثر هارد های SSD به سرعت بالاتر و قیمت بیشتر خود معروف هستند و قیمت آن ها 2 تا 4 برابر هاردهای SATA بوده و حتی هزینه تعمیر و تعویض آن از سایر هارد های دیگر بیشتر است.

شما نیز می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره قیمت و خرید هادر SSD با کارشناسان تجهیز شبکه دوبرکا ارتباط برقرار کرده و با مشاوره دقیق از صحت خرید خود اطمینان حاصل فرمایید.
امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. نظرات و سوالات خود را در این زمینه در بخش کامنت ها از ما بپرسید.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا