دوربین مداربستهسیستم‌های امنیتی و حفاظتی

WDR در دوربین مداربسته چیست؟

WDR در دوربین مداربسته 

WDR مخفف عبارت Wide Dynamic Range است که به معنای بازه دینامیکی بالا می باشد. تکنولوژی WDR دردوربین مداربسته یکی از قابلیت های مهم به شمار می رود. برای مثال فرض کنید که سوژه مورد نظر در محیطی کم نور، در کنار فضایی بسیار روشن قرار می گیرد. زمانی که قسمتی از عکس بسیار روشن و قسمت دیگر کاملا تاریک است، جزییات به راحتی قابل تشخیص نبوده و احتمال دارد سوژه تاریک شده و اصلا دیده نشود. در این مواقع تکنولوژی WDR به کمک ما می آید و کمک می کند تا جزییات تصویر قابل تشخیص باشند. در واقع این تکنولوژی وظیفه ایجاد تعادل نور بین محیط های روشن و تاریک را بر عهده دارد.

عملکرد WDR در دوربین مداربسته

دوربینی که دارای تکنولوژی WDR است از 2 چیپ پردازش تصویر بهره می برد. چیپ اول که دارای سرعت شاتر بالا است، جزئیات فضای پرنور را ثبت می کند و چیپ دوم با سرعت شاتر پایین تر، وظیفه پردازش جزئیات تصویر محیط های کم نور را بر عهده دارد.

از این رو می توانیم به صورت همزمان، از یک منظقه 2 فریم دریافت نماییم. این دو فریم به وسیله پردازشگر دوربین مداربسته ترکیب شده و تصویری یکنواخت در اختیار کاربر قرار می گیرد، به طوری که می توان جزئیات تصویر را هم در زمینه تاریک و هم در زمینه روشن تشخیص داد.

WDR دوربین مداربسته را با واحد دسی بل (db) اندازه گیری می کنند که هر چه این عدد بزرگتر باشد کیفیت تصویر نیز بیشتر خواهد بود.

هم چنین بخوانید: دوربین مداربسته دید در شب رنگی یا Starlight چیست و چه کاربردی دارد؟

DWDR در دوربین مداربسته

دوربین های مداربسته ای که از تکنولوژی WDR بهره می برند، در مقایسه با دوربین های معمولی قیمت بالاتری دارند، چون به تجهیزات سخت افزاری خاصی مجهز شده اند. به همین دلیل تولید کنندگان دوربین مداربسته به ویژه کمپانی هایک ویژن، تلاش کردند تا در ساخت دوربین ها از تجهیزات سخت افزاری استفاده نکنند و با کمک نرم افزار و پردازش تصاویر از این قابلیت در تصاویر بهره ببرند.  

به این ترتیب تکنولوژی نرم افزاری DWDR را معرفی نمودند. DWDR کوتاه شده عبارت Digital Wide Dynamic Range می باشد. با استفاده از این تکنولوژی تصاویری که دارای طیف های گسترده نوری هستند، به صورت نرم افزاری و بدون نیاز به دو چیپ تصویر، پردازش می شوند. این فناوری تاثیر بسیار کمی دارد و با تکنولوژی WDR بسیار متفاوت است.

شما می توانید انواع دوربین مداربسته را با قیمت مناسب و به صورت اورجینال از شرکت دوبرکا خریداری نمایید. برای خرید کلیک کنید. 

تفاوت WDR و True WDR و DWDR

در حال حاضر دو نوع WDR در دوربین مداربسته وجود دارد یکی WDR حقیقی یا True WDR و دیگری WDR دیجیتال یا DWDR.

بسیاری از کاربران تصور می کنند که Digital WDR به دلیل دیجیتال بودنش، دارای WDR بهتری می باشد. اما این طور نیست، چون DWDR به وسیله نرم افزار کمبود نور را جبران می کند و نمی تواند جزئیات را به خوبی نمایش دهد. در صورتی که دوربین هایی که دارای تکنولوژی WDR هستند به سخت افزارهایی مجهز شده اند که می توانند با استفاده از تکنیک سرعت شاتر و دو تصویر کار کنند.

از این رو در WDR سخت افزاری به WDR حقیقی یا واقعی معروف است. عملکرد True WDR در مقایسه با DWDR بسیار بهتر و متفاوت تر است.

برای درک بهتر تفاوت بین تکنولوژی WDR حقیقی و DWDR تفاوت بین زوم اپتیکال و زوم دیجیتال را در نظر بگیرید. زوم اپتیکال می تواند تصاویر را بدون افت کیفیت بزرگ نمایی کند، اما در زوم دیجیتال، بزرگ شدن تصویر موجب کاهش کیفیت آن ها می شود. کیفیت تصویری هم که با استفاده از فناوری DWDR ارائه می شود با تصویر اصلی تفاوت بسیار کمی دارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا