لپ تاپ و کامپیوترقطعات و تجهیزات جانبی

راهنمای انتخاب پاور سرور مناسب برای سیستم HPE

راهنمای انتخاب پاور سرور مناسب برای سیستم HPE

برای این که بتوانیم یک سرور را در یک سازمان مورد استفاده قرار دهیم باید متغیر های زیادی را در نظر بگیریم. یکی از قطعات حیاتی سرور منبع تغذیه یا پاور سرور (Power Supply) می باشد.این قطعه توان و انرژی مورد نیاز سایر قطعات را برای انجام فعالیت تامین می کند و اگر نباشد قطعات نمی توانند به فعالیت خود ادامه دهند. پاور سرور های مخصوص سرور های اچ پی طراحی مخصوصی دارند. با راهنمای انتخاب پاور سرور مناسب برای سیستم HPE با ما باشید.

برخی از مهم ترین مواردی که باید در انتخاب پاور سرور در نظر بگیریم : 

راهنمای انتخاب پاور سرور مناسب / راندمان پاور سرور 

هر چه راندمان پاور سرور بالاتر باشد ، انرژی مصرف شده توسط آن نیز کمتر است. اگر تعداد چند سرور در یک رک به شکل همزمان در حال فعالیت باشند هزینه های مصرف برق در سال نکته قابل توجهی خواهد بود. پاور سرور ها Titanium دارای بالاترین راندمان در مقایسه با انواع دیگر هستند و از نسل دهم به بعد وارد عرصه شده اند. بازدهی این پاور سرور ها برابر 96 درصد می باشد. بعد از این پاور سرور ها ، منابع تغذیه Platinum با راندمان 94 درصد قرار گرفته اند و منابع تغذیه Gold در پله بعدی با راندمان 92 درصد هستند.

راندمان یک پاور سرور نشان دهنده این است که برای مقدار معینی توان خروجی ، چه میزان توان ورودی نیاز است. به عنوان مثال بازدهی و راندمان پاور سروری که برای تامین توان خروجی 270 وات به 300 وات در توان ورودی نیاز دارد ، برابر 90 درصد می باشد. (270/300=0.9)

30 وات اختلافی که بین توان ورودی و توان خروجی وجود دارد به شکل گرما در منبع تغذیه تلف می شود. در راهنمای انتخاب پاور سرور مناسب باید به این نکته اشاره کنیم که منابع تغذیه با راندمان کمتر و مصرف انرژی بیشتر ، هزینه های مصرف برق بالایی دارند. هم‌چنین به یک سیستم خنک کننده قدرتمند برای خنک سازی سیستم نیازمندند. چون پاور سرور هایی که راندمان کمتری دارند ، گرمای بیشتری تولید می کنند.

 

گفتنی است که که بیشتر منابع تغذیه که با توان بالاتری به فعالیت می‌پردازند راندمان بهتری دارند.

به عنوان مثال راندمان یک پاور سرور 1200 وات وقتی با توان 400 وات و 30 درصد ظرفیت به فعالیت می پردازد (توان خروجی 400 وات) در مقایسه با پاور سرور 500 وات که با 80 درصد ظرفیت خود کار می کند و توان خروجی آن 400 وات است ، پایین تر می باشد.

در پاور سرور های Common Slot و Flexible Slot کمپانی HP بیشترین راندمان زمانی است که پاور سرور با 50 درصد توان به فعالیت می‌پردازد. این امر در استفاده همزمان از دو منبع تغذیه در یک سرور از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در راهنمای انتخاب پاور سرور مناسب توجه به راندمان آن بسیار مهم است. اما نکته ی مهم تر این است که توان مورد نیاز سرور خود را تخمین بزنیم. در این حالت می توانیم پاور سرور متناسب با سیستم خود را انتخاب نماییم.

در این حالت منبع تغذیه با بیشترین توان و بالاترین راندمان به فعالیت می پردازد.

در دیتاسنتر هایی که چند سرور به طور همزمان کار می کنند یکی از موارد مهم توان تلف شده می باشد. برای این که بتوانیم توان مصرفی مورد نیاز سرور ها را به صورت دقیق محاسبه نماییم بایستی پیکربندی احتمالی سرور ها را در نظر بگیریم . از این رو می توانیم دریابیم که توان مصرفی سرور ها در حالت فعالیت چه مقدار است.

راهنمای انتخاب پاور سرور مناسب / پاور سرور اضافی 

پاور سرور اضافی زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که نمی خواهیم با از کار افتادن منبع تغذیه سیستم از کار بیفتد. بنابراین از یک منبع تغذیه اضافی جهت اطمینان و امنیت کمک می گیریم. سرور های گوناگون در صورت وجود منبع تغذیه اضافی ، عملکرد های متفاوتی دارند. برخی از سرور ها از 100 درصد توان منبع تغذیه اول استفاده می کنند و در صورت خرابی منبع تغذیه دوم را وارد مدار کرده و مورد استفاده قرار می دهند. بقیه سرور ها توان مصرفی خود را به صورت متعادل از دو منبع تغذیه تامین می کنند. عمدتا کاربر می تواند چگونگی استفاده سرور از دو منبع تغذیه را تنظیم نماید.

 

راهنمای انتخاب پاور سرور مناسب / هزینه مصرفی پاور سرور 

محاسبه هزینه و سطح نویز در مورد یک پاور سرور خاص نکته ی مهمی می باشد. برای این که بتوانیم هزینه های مصرفی یک پاور سرور را محاسبه کنیم بایستی کیلو وات ساعت آن را حساب کرده و در قیمت هر کیلو وات ساعت ضرب نماییم. به عنوان مثال اگر یک پاور سرور 800 واتی که در 24 روز فعال است را در نظر بگیریم. 800*24=19200Wh=19.2KWh کیلو وات ساعتی می باشد که این پاور سرور در هر 24 ساعت مصرف می کند. برای محاسبه هزینه مصرفی یک روز می توانیم آن را در قیمت هر کیلو وات ساعت ضرب کنیم.

با مقاله راهنمای انتخاب پاور سرور مناسب برای سیستم HPE در خدمت شما بودیم. چنانچه برای خرید پاور سرور به راهنمایی نیاز دارید با کارشناسان شرکت دوبرکا در تماس باشید.

 

برای خرید محصولات و دیدن سایت ما از اینجا اقدام کنید.

برای عضویت در کانال تلگرام  دوبرکا  از اینجا اقدام کنید.

برای دنبال کردن پیج اینستاگرام سرور دوبرکا از اینجا اقدام کنید.

برای دنبال کردن پیج اینستاگرام دوربین مداربسته دوبرکا از اینجا اقدام کنید.

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا